Warning: Creating default object from empty value in /home/u8324656/public_html/wp-content/plugins/construction_theme_functionality/redux/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Yeni Nesil Hijyen Klima Teknolojileri – Cengiz Taşdemir Kişisel Web Sitesi

Yeni Nesil Hijyen Klima Teknolojileri

Close

YENİ NESİL HİJYEN KLİMA TEKNOLOJİLERİ

HİJYEN KLİMA TEKNOLOJİLERİ

Bu makalede ameliyathane ve yoğun bakımlarda gelişen teknolojiler ile hijyen parametreleri pozitif yönde artarken enerji maliyetlerindeki negatif yönde beliren değişimler anlatılmıştır. Hastanelerde temiz odalardaki yenileme çalışmalarında modüler hijyenik klima cihazları kullanıldığında enerji maliyetlerindeki gözle görülebilir düşüşler sağlanmaktadır.

Enerji üretim maliyetlerinde tamamen dış kaynaklara bağlı olan ülkemizde (petrol, doğalgaz) tüm projelerde bu maliyetler dikkate alınmalıdır. Miadını doldurmuş, hijyen özelliklerini kaybetmiş, yüksek enerji harcamakta olan merkezi sistemler mümkün olduğunca modüler hijyen cihaz teknolojileri ile değiştirilmelidir. Böylelikle gereksiz enerji maliyetleriyle hijyen cihazlar yenilenebilir. Birkaç yılda maliyetleri kadar enerji tasarruf eder. Ayrıca mükemmel hijyen ortamlar sağlanabilir.

MODÜLER PAKET HİJYEN KLİMA SİSTEMLERİ İLE MERKEZİ KLİMA SİSTEMLERİ ARASINDAKİ FARKLILIKLAR

ENERJİ VERİMLİLİĞİ Paket Hijyen Klima 

PAKET TİP HİJYENİK KLİMA SİSTEMİ  –  MERKEZİ SİSTEM

 ENERJİ VERİMLİLİĞİ KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

CİHAZ TİPİ SAATLİK ENERJİ TÜKETİMİ (KWH ) ADET GÜNLÜK
ÇALIŞMA SAATİ
GÜNLÜK ENERJİ
TÜKETİMİ
AYLIK ENERJİ
TÜKETİMİ
YILLIK ENERJİ
TÜKETİMİ
YILLIK ORTALAMA TÜKETİM       (TL) ENERJİ
TASARRUFU    %
KW / GÜN TL KW / AY TL KW / YIL TL
PAKET HİJYEN KLİMA                  ( YAZ DÖNEMİ ) 4 8 10 320 96,00 TL 7.040 2.112,00 TL 42.240 12.672,00 TL 28.512,00 TL 62.5%
PAKET HİJYEN KLİMA                                         ( KIŞ DÖNEMİ ) 5 8 10 400 120,00 TL 8.800 2.640,00 TL 52.800 15.840,00 TL
MERKEZİ SİSTEM                                             ( YAZ DÖNEMİ ) 50 1 24 1200 360,00 TL 26.400 7.920,00TL 158.400 47.520,00 TL 76.032,00 TL
MERKEZİ SİSTEM                                            ( KIŞ DÖNEMİ ) 30 1 24 720 216,00 TL 15.840 4.752,00 TL 95.040 28.512,00 TL
Elektrik Fiyatı 0,3 TL/KW
* Chilller gruplarının kış dönemi çalıştırılması durumu
** 7 Adet Ameliyathane, 1 adet Steril koridor ve 6 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi için Örnek Paket Hijyen Klima ve Merkezi Santral Sistemi enerji verimliliği karşılaştırma tablosudur.

MODÜLER HİJYEN KLİMA CİHAZLARI

Havalandırma kanalları minimum boyutlarda olduğundan maliyeti düşüktür. İnşaat işleri çok azdır. Havalandırma Kanallarının temizliği çok kolaydır. Kanallar küçük olduğundan buradaki akışkanı yönlendirmek için çok az enerji gerekir. Kanallar galvaniz ise eskimesi ve paslanması durumunda kolay değiştirilebilir. Genelde kısa kanallar olduğundan paslanmaz yapılır ve cihaz ömrü gibi uzun olur.

Merkezi sistemler :Merkezi sistemlerde hava kanalları devasa yapılarda olup, maliyet aşırı yüksektir. İnşaat işleri çok fazladır. Kanal temizliği imkânsızdır.

Sistem sürekli çalışmaz ise bağıl nem dolayısı ile kanal içi çeperleri mantarlar, sporlar ve her türlü mikroorganizmalar ile kaplanır. Kanallar çok uzun ve geniş olduğundan buradaki yüksek miktardaki akışkanı yönlendirmek için yüksek miktarda enerji harcaması gerekir. Kanallar yüksek miktarda olduğundan genelde galvaniz olur, galvaniz kanallar da ortalama 5 yılda paslanmalar oluşur, 5 yıldan sonra ise daha hızlı bir şekilde yıpranma gösterdiğinden tamiri zor ve maliyetlidir. (Paket Hijyen Klima, Aseptizör) Ortam nem ayarını yapabilmektedir.

NEMLENDİRME MODÜLER HİJYEN KLİMA CİHAZLARI

Merkezi Sistemler Ortam nem ayarı mümkündür.

FİLTRE ÖMRÜ MODÜLER HİJYEN KLİMA CİHAZLARI

(Paket Hijyen Klima, Aseptizör) Filtre ömrü 3 kat uzundur. Merkezi Sistemler %70 daha fazla havayı dışarıdan aldığından ve filtrelerden geçirdiğinden filtre ömürleri 3 kat azalmaktadır.

UV LAMBA SİSTEMİ MODÜLER HİJYEN KLİMA CİHAZLARI

Paket Hijyen Klima, Aseptizör )Paket Hijyen Klima Cihazlarında UV (Ultra Viyole) Sistem vardır. (Akışkan bütün filtrasyon sisteminden geçtikten sonra Hepalara yakalanmayan 0.03 mikrondan küçük virüslerin DNA yapılarını bozarak etkisiz hale getirir

Merkezi Sistemler :UV Lamba sistemi uygulanması zordur.

 

 

LAMINAR FLOW UYGULAMA

Laminar flow olarak optimum şekilde çalışır, minimum enerji ve filtre harcar. Laminar flow uygulamalarında Hepa ömürleri 1 yıl hatta bazı durumlarda 3yıla kadar çıkabilmektedir. Laminar flow da çok sayıda hepa kullanıldığında maliyeti çok düşecektir. (Örneğin Laminar Flow Ünitesinde 6 adet filtre var ise 2 yılda değiştiğini varsayarsak 6 adet filtre ihtiyacı vardır) çok sayıda Hepa kullanılırsa maliyeti çok düşecektir.

Merkezi sistemler uzakta olduğu için Laminar Flow içindeki birçok Hepa veya Ultra Filtrenin basıncını yenmek için maksimum güçte çalışacağından enerji maliyeti yüksektir.%100 taze hava ile çalıştığından maksimum 12 ayda filtreler değiştirilmelidir.

Aynı alan için 18 adet filtre gerekmektedir. Kanalların uzun olması ve temizlenen havanın tamamen dışarı atılması her seferinde tüm havanın değişmesi filtrelerin kısa zamanda dolmasına sebep olabilir. Eski tip santral ve hava kanalları mevcut ise bu değişim 8 aya hatta 6 aya kadar düşebilir, filtre sayısı 40 âdete ulaşabilir bu durum inanılmaz bir kayıp demektir.

En önemlisi kanallar eskidiğinde deformasyondan oluşan çatlaklar yüzünden inanılmaz kayıplar yaşanacak verim, debi, basınç düşerken enerji maliyetleri artacaktır.

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ Paket Hijyen Klima 

Paket hijyen cihazlarının ömrü 15-20 yıldır, gerektiğinde başka bölgelere taşınabilir, hijyen olan her alanda kullanılabilir.

Hastanelerde temiz odalardaki yenileme çalışmalarında modüler hijyenik klima cihazları kullanıldığında enerji maliyetlerindeki gözle görülebilir düşüşler sağlanmaktadır. Enerji üretim maliyetlerinde tamamen dış kaynaklara bağlı olan ülkemizde (petrol, doğalgaz) tüm projelerde bu maliyetler dikkate alınmalıdır.

Miadını doldurmuş, hijyen özelliklerini kaybetmiş, yüksek enerji harcamakta olan merkezi sistemler mümkün olduğunca modüler hijyen cihaz teknolojileri ile değiştirilmelidir. Böylelikle gereksiz enerji maliyetleriyle hijyen cihazlar yenilenebilir. Birkaç yılda maliyetleri kadar enerji tasarruf eder. Ayrıca mükemmel hijyen ortamlar sağlanabilir.%30 taze hava kullanılır. %70 terbiye edilmiş havayı tekrar kullanır. Çünkü ihtiyaç olan O2 bu miktarla yeterince sağlanmaktadır. Bu nedenle enerji maliyetleri % 60 daha düşüktür.

HİJYEN KLİMA KRİTERLERİ

Temiz odabaşına (ameliyathaneler için) minimum 2400m3/h besleme debisini vermelidir
Temiz odalarda minimum 1200m3/h taze hava debisini sağlamalıdır
Gerekli çevrim sayılarını sağlanmalıdır
Ameliyathanelerde (25-40 ) çev/h yoğun bakımlarda (9-15) çev/h.
4-Hijyen klimalar md 3 teki çevrim sayıların sağlarken gerekli ısıl değerleri sağlamalıdır

(18-26 )C aralığında.

Cihazlar gerektiğinde buharlı nemlendirici eklenebilme özelliğinde olmalıdır.
Temiz odalarda kriterlere uygun olmalıdır
( 6-10) Pa pozitif basıncı sağlamalıdır.

HİJYEN KLİMA SİSTEMLERİNDE ENERJİ TÜKETİMİ BAZINDA ESKİ VE YENİ SİSTEMİN KARŞILAŞTIRILMASI

A.1. Modüler Hijyenik Klima sistemlerinde Class A tipi Ameliyathanelerdeki durumu incelersek, Mükemmel Hijyenik Ortam için gerekli akış Laminar Flow Ünitelerinden elde edilen düzgün (dağınık olmayan) akış olarak tespit edilmiştir.

Bu Sistemin Kullanılması Dünyaca bu konuda uzman Bilim Adamları tarafından kabul edilmiş ve onaylanmıştır.

A.2.Laminar Düzgün Akışı Sağlayacak Hijyen Klima Cihazının debisi 0,2 m/s ile 0,25m/sn arasındaki akış hızını sağlayabilmesi için 7500 ile 10.000 m³/h arasında olmalıdır.

Bu sistem %100 taze hava prensibine göre yıllarca bu şekilde uygulanmıştır. Oysa DIN 1964-4 standartlarındadır. Ameliyathane hijyenliğini sağlamak için gerekli olan taze havanın 1200 m³/h miktarına kadar inilebileceği gösterilmektedir. Şu andaki mevcut Klima sistemlerinde olduğu gibi %100 taze havaya 10.000m³/h’ lara kadar ulaşan miktara kesinlikle gerek yoktur. Gerekli olan minimum taze hava miktarının 1200m³/h olması yeterlidir. Mevcut sistemlerde bina içindeki taze hava için harcanan Enerjinin israf olduğu anlaşılmıştır.

A.3.Mevcut sistemlerde gereğinden fazla havayı (ısıtmakta-soğutmakta-filtrelerden geçirmekteyiz) ihtiyacımızdan çok daha fazla hava için gereksiz enerji ve filtre kullanmaktayız.

ÇÖZÜM ;

1.1. Çözüm ihtiyacımız olan taze hava haricindeki havayı re-sirküle havadan alarak kullanmalıyız. 10.000m³ gereksinimiz için 1200m³/h taze hava olarak geri kalanı ise Dönüş havasından gelen havanın yüksek bir kısmını tekrar Hijyen Klima Cihazından geçirmeliyiz. Böylece terbiye ettiğimiz havayı dışarı atmıyor tekrar sistemde kullanmaya devam ediyoruz. Dış ortama atılması gereken yaklaşık 1000m³/h kirlenmiş hava ise Ameliyathanenin alt kısmındaki ayrı bir fan vasıtası ile otomasyonla kontrollü olarak dışarıya atılacaktır.

1.3. Saatteki 200m³/h fazla hava ise pozitif basıncın oluşması için kullanılacaktır.

1.4. Dış akışın aşağı bölgeden atılması kirli havanın ve zararlı ağır gazların aşağı çökmesi dolayısıyla direkt dışarı atılmasının sağlanmasıdır.

1.5. Özel durumlar için taze hava miktarı ve dışarıya atılan hava miktarını iki katına kadar çıkartılmasını sağlayan bir otomasyon sisteminin olması mükemmelliği sağlayabilir.

1.6. Standartlar Laminar Flow Boyutlarındaki mükemmelliğin 3.00 x 3.00 akışın sağlanabilmesi için 3.20×3.20 olmasının gerekliliğini göstermektedir.

Mevcut sistemlerde ve daha ince yapılan Laminar Flow sistemlerinde boyutlar bundan çok daha küçük seçilmiştir ve standartlar sağlanamamıştır. Bunun nedeni ise daha önce Laminar Akış Hızlarının da gerektiğinden fazla seçilmesi( 0,35 -1 m/s arasında) çok yüksek Debiler oluşmasına neden olmuş ve bu Debiyi sağlayan cihazlardaki Soğutma ve Isıtma güçleri çok yüksek boyutlarda meydana gelmiştir.

1.7. Dolayısıyla anlaşılmaktadır ki daha önce seçilen Laminar Flow boyutları ve akış hızları doğru Seçilmemiştir. Yıllarca yüksek enerji kayıplarına neden olan seçimler yapılmış, kullanılmayan binlerce m³/h hava gereksiz yere ısıtılmış – soğutulmuş ve filtrelerden geçirilerek erken kirlenmeye sebep olmuştur.

LAMİNAR FLOW SİSTEMİNİN KULLANILIŞ ŞEKLİNİ İNCELEYECEK OLURSAK;

2.1. Hâlihazırda ve daha önce kullanılan sistemlerde Laminar flow’a giriş kanal ağzına konulan ve genellikle H.13 tipi Hepa Filtrelerin Kullanıldığı bir uygulama söz konusuydu.

2.2. Akış havuzu dolduran musluklar gibi, 4 veya altı noktadan filtre edilen havanın laminar flow havuzuna doldurulmasıyla oluşmaktaydı.

Havuz tamamen dolduktan sonra akış itilerek laminizatörden hastaya doğru düzgün bir şekilde indiriliyordu.

2.3. Akış hızının yüksek olabilmesi için mümkün olduğunca H.13 Filtreler kullanılmaktaydı.

2.4. Mevcut ve Eskiden beri kullanılan bu sistemin en büyük Handikabı Hepa kutudan çıkan hava ile hasta veya hijyen ortamı arasında bulunan havuzun akışkanın durgunlaşması sonucunda oluşan stabil alanlar dolayısıyla hijyen mükemmelliğinin bozulma riski taşımasıdır.

 2.5. Laminar Havuz içinde Belli zamanlarda oluşacak mikroorganizmaların, üreme ortamı bulabilmeleri ve Laminizatörden kolayca geçerek Hijyen ortama ulaşmalarıdır.

2.6. Şimdiki yapılan Laminar Flow Sistemlerinde ise hemen laminizatörün üzerine ve paralel olarak yatay bir şekilde yerleştirilerek, Hepa Filtrelerin havuzda oluşması ihtimali olan Mikroorganizmaları da H.14 ile tutarak mükemmel Hijyenliği sağlayacaktır.

2.7. Re-Sirkülasyon havasının kullanılması ile 7-24 saat Çalışan Ameliyathanelerde inanılmaz bir enerji tasarrufu sağlanacaktır.

2.8. Günümüzde Ameliyathaneler 24 saat Sürekli olarak havalandırılmaktadır. %100 taze hava kullanılan alanlardaki Enerji Maliyeti ile Re – Sirküle hava kullanılan Ameliyathanelerdeki Enerji Maliyeti çok fark etmektedir. Örneğin; %100 taze hava ile çalışan Klima santrali akış hızının 0,24m/sn boyutu da 3.20 m x 3.20 m seçersek Hijyen Klima Debisi 9000m³/h gerekecektir.

2.9. Q saat: 52kw/s 9000m³/h hijyen klima cihazının Saatteki harcanan Elektrik miktarıdır.

Q gün: 52 x 24       = 1248 kW/gün.

Q yıl: 1248 x 360   = 449.280 kW/yıl

Bir Tek Ameliyathane için Yıllık Elektrik tüketimi ise 449.280 x 0,20 TL   =   89.856,00 TL/yıl

2 Adet ( 9000 m³/h) Laminar Flow’lu Ameliyathane için 2 x 89.856,00    = 179.712,00 TL/yıl

MODULER HİJYEN KLİMA SANTRALLERİ

Merkezi Hijyenik Klima santralleri ortamın sürekli olarak istenilen basınç değerinde kalmasını sağlar. Bazı hastanelerimizde klima sistemlerinin ve nemlendirme tesisatlarının son derece bakımsız olmalarından dolayı, vatandaşlarımız bu merkezi havalandırma tesisatlarında oluşan mikroorganizmalar tarafından daha da kötü sonuçlara maruz kalmaktadırlar.

Klasik tür merkezi klimalarda parametreler sıcaklık ve nemdir;  hâlbuki temiz oda klimasında sıcaklık, nem, canlı ve cansız kirleticiler, hava akış hızı ve yönleri, ortam basıncı gibi parametrelerin kontrolü  gerekmektedir. Ameliyathanelerde ve bakım ünitelerinde bu konu ile ilgili çok eksikler gözlenmektedir. Ameliyat sırasında ve sonrasında Enfeksiyon kapma oranı ameliyathanelerin standartlarının kötü olmasından dolayı oldukça yüksektir.

Doktorlarımızın bilgi birikimleri, tecrübeleri ve ameliyat yapma becerileri diğer ülkelere göre daha yüksektir. Ancak ameliyat masasında doktorlarımızın çabalarına ortak çıkan bir olgu da enfeksiyondur. “Ameliyat iyi geçti ama hastamızı Enfeksiyondan maalesef kaybettik” söylemi pek sık duyulan bir söylemdir. Doktorlarımızın başarısızlıklarının büyük orandaki nedeni, klima havalandırma tesisinin yeterli olmaması, havalandırma koşullarının Hijyen ortama uygun olmamasıdır.

Ameliyathanelerde klima havalandırma sisteminin uygunluğunun hastane personelince tespit edilmesi mümkün değildir. Havalandırma yolu ile ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde bu tür hizmetleri bünyesinde makine mühendisi bulunduran profesyonel ve tecrübeli firmalar tarafından yapılmalıdır. ISO Standartlarında Ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri oluşturmak rutin inşaat firmaları tarafından mümkün olmayacağı gibi bu tür yanlışlıkları düzeltmek profesyonel Hastane yönetimi tarafından mümkün olacaktır.Son zamanlarda oluşturulan Hastanelerimizde profesyonel CEO yönetimi, bu konuda atılmış en büyük adımlardandır. Ameliyat sırasında Enfeksiyon kapan hastanın ameliyat sonrası hastanede kalış süresi antibiyotik tedavisi yüzünden artmaktadır. Bu konudaki yapılan istatistik araştırmalar göre Ameliyat sonrası Enfeksiyon nedeniyle 2001 yılı hastane yatış ortalaması ABD’ de 2 gün, Avrupa topluluğunda 3 gün, Türkiye’ de 13-14 gündür.

Mevcut merkezi Havalandırmanın hastanelerdeki Enfeksiyon kapma oranına inanılmaz etkisi vardır. Dünyada bu konu ile ilgili standartlar mevcuttur. Örneğin DIN 1946 (Alman standardı),  BS 5295 (İngiliz standardı).  Bu iki standart Avrupa Birliği sürecinde ISO 14644′e dönüşmüştür.

HİJYENİK KLİMA TANIMI

“Merkezi Hijyenik Klima santralleri” ortamdaki pozitif Basınç, sıcaklık ve nemi %1 hassasiyetle kontrol eder. Modern teknoloji kullanılarak ortamdaki hava ihtiyacını, hava kanalları ve filtre kirliliklerinden oluşan basınç oranlarını kontrol edebilecek şekilde düşük enerji sarfiyatlı, dıştan rotorlu, harici inverter kullanımı gerektirmeyen EC tip fanları ile ortamın sürekli olarak istenilen basınç değerinde kalmasını sağlar.

Taze hava emişinde kullanılan teknoloji sayesinde cihaz kapalı konumda iken sistemin içerisine dışardan hava girişi engellenmektedir. Aynı zamanda cihaz sürekli olarak dış hava sıcaklığını kontrol eder. Filtre kirlilikleri sürekli olarak 3 adet basınç presostat’ı ile kontrol edilmektedir.

Ameliyathanelerde veya diğer riskli bölgelerde hava kalitesini kontrol etmek için ideal bir çözümdür.

 

 

 

HAVA STERİLİZASYON ÜNİTELERİ (MHK) UYGULAMA ALANLARI HİJYEN TİP KLİMA SANTRALLERİ

AVANTAJLARI

 

Laminar Flow uygulamaları

 

Laminar Flow Uygulamaları doğru çözüm
Hyperaseptic Ameliyathaneler

 

Elektronik Sıcaklık Kontrolü
Aseptik Ameliyathaneler

 

Elektronik Nem kontrolü
Yoğun Bakım Üniteleri

 

Elektronik Fan Basınç Kontrolü
Laboratuvar

 

LCD Ekran Kontrol ve Görüntüleme
Prematüre servisleri

 

Hava için pozitif Basınç uygulama
Çocuk yoğun bakım üniteleri

 

Elektronik Filtre kontrolü
Organ nakil merkezi

 

Kullanım kolaylığı
Hasta Uyandırma Servisi

 

Modern dizayn
Kadın hastalıkları ve doğum

 

ISO 9001-2000 Kalite Belgesi ve teknik hız
Hemodiyaliz merkezi

 

Kolay Kurulum
Steril Koridorlar

 

Kısa Sürede Bakım ve Onarım Kolaylığı
Negatif Basınç Odaları

 

Yedek Parça ve Servis Garantisi

 

Postoperative

 

Düşük Enerji Sarfiyatı
Onkoloji servisleri

 

Çevreye Temiz Hava Sunum prensibi

 

Traumatology Hizmetleri

 

Ups

HASTANE, AMELİYATHANE VE YOĞUN BAKIMLARDA HİJYEN KLİMA TEKNOLOJİSİNİN DEĞİŞMESİ FAKAT ALGILARIN DEĞİŞMEMESİ

1-Sağlık ile ilgili uzun yıllar sürecinde algıların nasıl değiştiği ve nereden nereye geldiği, bu değişikliler ile yaşanan olumlu veya olumsuz gelişmeler anlatılmaya çalışılmıştır. Hastanelerdeki klima sistemleri merkezi santrallerin kanallar ile ameliyathane ve yoğun bakımları beslemesi şeklindeydi. Devasa kanallar ile taşınan hava temiz oda mahallinde çıkışlarda Hepa kutulardan türbülanslı olarak verilmekteydi.

Merkezi santralde ise torba filtreler vardı. Tabi bu devasa kanallarda akışkanı yönlendirmek yüksek enerji gerektirmekle beraber, kanallarda deformasyonlar oluşması neticesinde akışkan temiz oda mahalline yeterince ulaşamamakta tavan aralarına dağılmaktaydı. Böylece verim düşmekte santral daha çok kapasite ile çalıştırıldığında ise gereksiz enerji kayıplarına sebep olmaktaydı ve halen olmaktadır.

2-Yıllarca Hepa kutulardan ortama verilen temiz havanın türbülanslı akış yüzünden dağıldığı ve aralara kirli havanın nüfuz ettiği bununda enfeksiyonlara sebep olduğu anlaşıldı. Hassas ameliyathanelerde bu sistemden verim alınamadığı görüldü ve halen görülüyor.

3-Ameliyathanelerde yıllarca aynı santralden besleme yapıldığı için %100 taze hava ile çalışıldı. Bu şekildeki çalışma inanılmaz enerji kayıplarına sebep oldu ve halen olmaktadır. Bütün mühendislik hesapları ona göre yapılmaktaydı. Halen aynı uygulamalar yapılmaktadır. Hijyen iz düşüm alanı yetersiz kalmaktadır.

4-Laminarflow (scı–box) Laminizatör boyutları

60*120,60*140,60*180,120*140,120*180,120*240 ve 160*240 gibi boyutlarda yıllarca kullanıldı. Operasyonda kullanılan malzemeler enfekte olma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

5-Laminar akış hızları 0.35 ile 0.45 m/sn arasında seçilmekteydi. Dolayısı ile bu hız türbülanslı akış hızına göre çok küçük olmakla birlikte laminar flow için oldukça yüksek bir hızdı. Cerrahlar bu yüksek hız yüzünden boynumuz tutuluyor, ameliyatta resmen kitleniyoruz, çalışamıyoruz. Ayrıca hastaya da zararı olduğunu gözlemliyoruz demelerine rağmen bu yanlış algı devam etti ve kısmen devam etmektedir.

6-Ameliyathane ve yoğun bakımlarda %100 sızdırmazlık yıllarca olmazsa olmaz gibi vazgeçilmez koşul olarak dayatıldı. Normal otomatik kapılara göre oldukça pahalı ve ithal olan bu kapılar hala ısrarla istenmektedir. Peki, bu doğru mudur ki hala devam ediyor.

7-Merkezi klima santrali hastanelerdeki temiz odalar için tek alternatif olarak yıllarca kullanıldı Birçok eksikliklerine karşılık bu sistem uzun süredir kullanılmakta ve kullanılmaya devam ediyor.

DEĞİŞİMLER

1-Son gelişen teknikler ile beraber ameliyathanelerde her ameliyathane için ayrı paket hijyen klima cihazı veya aynı özelliklere sahip Aseptizör cihazları kullanılmakta böylece modüler ameliyathane ve modüler yoğun bakım sistemleri oluşmuştur. Bu şekilde maksimum hijyen ile birlikte inanılmaz enerji tasarrufları sağlamaktadır. Merkezi santrallerdeki gibi sistem 24 saat çalışmak zorunda değil. Ameliyat bitince paket hijyen klima sistemi kapatılıp ertesi gün operasyondan 1 saat önce çalıştırılması yeterlidir.

2-Hassas ameliyathanelerde düzgün akış sağlayan laminar flow sistemler kullanılmaya başlanılmıştır. Laminar akış sisteminde aradan kirli hava sızıntısı olmadığı gibi daha hijyen hava sağlandığından yüksek kriterler sağlanmaktadır.

3-Paket hijyen klima ve Aseptizörlerde  %50 taze hava ile hatta ayarlanabilen %30 ile %100 arasında taze hava sağlayarak çalışmaktadır. Böylece ihtiyaç kadar taze hava kullanılmakta gerekli miktardan fazla havaya ısıtma veya soğutma yapılmadığı için enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

4-Laminizatör boyutları ekip çalışmasının olduğu tüm bölgeyi kapsayacak boyutlarda 300*300cm veya 320*320cm boyutlarında ve izdüşümündeki alanı kapsayacak şekilde üretilmesinin maksimum hijyen sağladığı tespit edilmiştir.

Sistem küçük olduğundan ve kanallar minimum olduğundan enerji tüketimi merkezi sistemlere göre çok düşüktür.

SONUÇ:

Teknolojilerin değişimi ile algıların değişimi aynı süreçte devam etmediği için yıllarca eski teknolojileri kullanmaya hastaneler mahkûm olmaktadır. Bu durum maddi, manevi ve bedensel acılara, ıstıraplara sebebiyet vermektedir.

5- Laminar akış hızlarının 0.20 ile 0.30 m/sn arasında seçilmesi halinde doktorların rahat çalışması sağlanmıştır.

6-Ameliyathanelerde uzun süren operasyonlarda pozitif basınç sağlanması için ortama fazla hava verildiğinden belli zaman sonra içeride yüksek basınç oluşmaktadır ve bunun mühendislik olarak bir getirisi yoktur. Bu yüzden tam sızdırmazlık yerine bir miktar havanın kaçmasına izin verilmesinin hem mühendislik hem de maliyet olarak daha uygun olduğu aşikârdır.

7-Hastanelerdeki temiz odaların oluşturulması için merkezi sistem tek çözüm değildir. Yıllarca paket hijyen klimalar ve Aseptizörler yeterli Hijyenliği sağlayamayacağı algısı mevcuttu ve hala da bu algı devam ediyor.

Hâlbuki Aseptizörler ve paket hijyen klima sistemleri dışarıdan ayarlanabilir şekilde yüzde yüze kadar taze hava alma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu cihazlar 2500 m3/h ile 15000 m3 /h arasında debi sağlamaktadır.

8-En önemli özellikleri ise üç kademeli filtre sistemine (kaba toz, ince toz, Hepa filtre) sahiptir. İlaveten Aseptizörlerin sahip olduğu UV(ultra – viola) sayesinde 0.3 mikrondan küçük mikro organizmaların in aktive edilmesini sağlamaktadır.