Warning: Creating default object from empty value in /home/u8324656/public_html/wp-content/plugins/construction_theme_functionality/redux/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
NEGATİF BASINÇLI İZOLASYON ÜNİTELERİ – Cengiz Taşdemir Kişisel Web Sitesi

Negatif Basınçlı İzolasyon Üniteleri

Close

NEGATİF BASINÇLI İZOLASYON ÜNİTELERİ

NEGATİF BASINÇLI ÜNİTELERİ ( İZOLASYON ODALARI)

İzolasyon odalarında negatif basınç oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Odadaki havayı negatif basınca düşürürken dışarı atmış olduğu havayı HEPA filtreden geçirir. Böylece 0,3 mikrondan büyük bakteriler HEPA filtrede tutulur, 0,3 mikron boyutundan küçük olan bakteri ve virüsler ise cihaz içerisinde bulunan oksidasyon sistemi ile inaktive eder. Böylelikle cihaz ortamı negatif basınçta tutar ve dışarı atılan havayı bulaşıcı hastalıklardan temizler.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Sistem negatif basınç oluşumu analog olarak devamlı kontrol edilmesi için oda duvarına veya oda dışına monte edilebilir.
 • Sistem fanı 1500-2000 m3/h debiye sahip olup ve buradaki akış hızı ayarlanabilir
 • Bakterileri tutabilmesi için H13 Hepa filtreye sahip olup ve sızdırmaz şekilde monte edilebilir.
 • Fan hızı sonsuz ayarlanabilir.
 • İzolasyon ünitesi gerektiği zamanlarda taşınabilir özelliktedir.
 • Bulaşıcı hastalıklara sebebiyet veren virüsleri yok eden biyoksijen sistem ileoksidasyon yapabilme özelliğine sahiptir
 • Negatif Basınç göstergesi oda dışına monte edilip, ortamdaki basınç buradankontrol edilebilmektedir.
 • Cihaz monofaze çalışmaktadır. 220 volt, 50 Hertz (Hz) ve montajı kolaydır.
 • Hava dışarı atış sistemi içeriye dış etkenler dolayısı ile ( yağmur, fırtına vs.)zararlı etki olmayacak şekilde atış bacası mevcuttur.
 • Hava emiş bölümünde panjur vardır.
 • İzolasyon ünitesi taşınırken veya montajda sızdırmazlık bozulmaması için monoblok üretilmektedir.

NEGATİF BASINÇLI İZOLASYON ÜNİTELERİ FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

İzolasyon odasına geçişler, giriş ve çıkışlar aşamalı olmalı, izolasyon odalarının diğer mekanlar ile direkt ilişkisi olmamalı, mutlaka ikinci bir kapısı ve girişi olmalıdır. İzolasyon odasının her iki giriş bölümünde de otomatik kapı olmalıdır.

(Yarı sızdırmaz özellikte) İzolasyon odasında ilk giriş alanında el yıkamak için fotoselli lavabo, önlük giyilip çıkarılması için askılık, temiz ve kirli malzemelerin konulması için dolap ve çöp kovası olmalıdır.

Duvar, tavan ve yer kaplaması için Antibakteriyel boya veya kaplama malzemesi kullanılmalıdır. Bu kaplama malzemeleri dış etkilere, dezenfeksiyon maddelerine dayanıklı, çizilmez, leke tutmaz, kırılmaz ve genleşmez olmalıdır.

Yüzeyler aralık kalmaksızın kaplanmalı, yer birleşimi (süpürgelik detayı) köşeli olmamalı ve aynı özelliklerde malzemeden olmalıdır.

Duvarlarda kolon veya dekoratif amaçlı girinti çıkıntılar en aza indirgenmeli, el veya paspas girmeyen noktalar kesinlikle olmamalıdır. İzolasyon odasının dış ortam ile ilişkisi olmamalı, kullanılan pencerelerin amacı sadece gün ışığı olmalıdır.

Pencereler kesinlikle açılır tipte olmamalıdır. Açılır tip pencere var ise yapılacak tadilat sonrası mutlaka açılamaz şekilde dizayn edilmelidir.

Yoğun bakım veya izolasyon odaları ile hasta yataklarının bulunduğu alan içerisinde kesinlikle tuvalet bulunmamalıdır.

İzolasyon odasında hasta yatak başında; az 12 çıkışlı elektrik paneli (6’sı 220 Volt UPS, 6’sı 220 Volt şebeke olacak şekilde) en az 2 basınçlı hava çıkışı (4 bar basınçta), 3 oksijen çıkışı ve 3 vakum sistemi bulunmalıdır.

Medikal gaz tesisatında kullanılan bakır borular EN13448 standartlarında üretilmiş solar tipte olmalıdır.

İZOLASYON ODASINDA BULUNMASI GEREKEN DİĞER EKİPMANLAR

3 gazlı medikal gaz vana kutusu, 4 adet topraklama nodu, 1 adet monitör sehpası, 1 adet 3 gazlı alarm paneli, 1 adet flowmetre, 2 adet vakum regülatörü, 2 adet basınçlı hava abone fişi, 2 adet ray tipi kavanoz (Aspirasyon kavanozu), 2 adet serum askılığı. İzolasyon odalarında havayı steril hale getiren ve şartlandıran, oda sıcaklığını 22-28°C, bağıl nemi ise %40-60 civarlarında tutabilen ve bir saatte ki hava değişimi sayısı en az 12 çevrim olacak şekilde sağlayabilen hijyen klima sistemleri kullanılmalıdır.

İzolasyon odasın da negatif basıncı sağlamak için ilave bir fan ya da sistem sayesinde içeriye verilen steril hava basıncından daha fazlasını hepa filtre ve oksidasyon sisteminden geçirerek dış ortama atacak bir dizayn yapılmalıdır. Hijyenik klima cihazının filtre verimliliği her 3 ayda bir partikül sayımı yapılarak sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Üretici firmanın önerilerine uyularak her üç ayda bir kaba ve toz filtreleri, her bir yılda bir de hepa filtreleri değiştirilmeli, düzenli ve koruyucu bakım yapılmalıdır.

BULAŞMAYA DAYALI ÖNLEMLER

Standart Önlemler İle Bulaşımın Engellenemeyeceği Yüksek Bulaşıcı Özelliği Olan Bir Patojenle Enfekte Olan Hastalar İçin Uygulanan, Standart Önlemlerde Devam Eder.
Bu Önlemler;

✓  Hasta Odasının Giriş Kapısına Yakın Bir Dolapta Maske, Eldiven, El Antiseptiği Başlık Vs. Olmalıdır.

✓  Oda Kapısına İzolasyon Bilgi Açıklama Kartı Olmalıdır. Gerekli Detaylar Burada Yazılmalıdır.

✓  Oda Girişinde Standart Önlemlere Uyulmalıdır.

✓  İzolasyondaki Hastanın Dosyasına, İzolasyon Başlangıç Tahmin Yatış Tarihleri Yazılmalıdır. Çizelge Oluşturulmalı Buradaki Kararları Enfeksiyon Komitesi Başkanı Belirler.

✓  İzolasyon Odası Atıkları Atık Torbası Ve Atık Kovasına Atılmalıdır.

✓  İzolasyon Odası Havası Çok Önemlidir. İzolasyon Ünitesi Kullanılarak Hava Değişim Saatte 6-12 Arasında Değişmelidir.

✓  İzolasyon Odası %100 Taze Hava İle Havalandırılmalıdır. Dışarı Atılan Hava H13 veya H14 Filtrelerinden Geçirilmelidir.

✓  Hepa filtrelerden Geçebilecek Boyuttaki Virüsler İçin Artı Önlemler Alınmalıdır.

✓  İzolasyon Odası Ortam Basıncı Dijital Olarak Kontrol Edilmelidir. Negatif (-) Basınç Devamlı Görülmelidir.

İZOLASYON ODALARININ MİKROBİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Hijyen biliminde Enfekte olmuş hastaların bulunduğu alan kontamine olmuş ( kirlenmiş ) alandır. hijyen mühendisleri ( biyomedikal, makina ) bu alanı temizlemek için saatte 12 defa minimum değişim planlamalıdır. Sirkülasyon havası asla kullanılmadığı gibi dışarı atılan hava hepa filtreden geçirilmedir. Hatta mümkünse hepa dan geçme ihtimali olan boyuttaki virüsler içinde önlem alınmalıdır.

İzolasyon odası havası 5 dakikada bir değişmeli bu değişime göre ısı nem dengesi bozulmamalıdır. İzolasyon Odası sıcaklığı 24° göre ayarlanmalıdır. Her izolasyon odası mutlaka tek yataklı olmalıdır. Dış koridorlara veya diğer yan mahallere hava yoluyla bulaşımı engellemek için izolasyon odaları duvarları sızdırmaz olmalıdır. Mutlak bir akış ihtimaline karşı olmak üzere negatif basınç oluşturmalı ve bu kontrol edilmelidir. İzolasyon ünitelerinde negatif basıncı devamlı kontrol edilecek mekanizma bulunmalıdır. Bununla ilgili olarak negatif basınç sağlayan İzolasyon Üniteleri kullanılmalıdır.

İzolasyon Ünitelerinde hepa filtrelerin belli zamanda değiştirilmesi mutlaka sağlanmalıdır. İzolasyon odası görevlerince negatif basınç devamlı kontrol edilmelidir.

SOLUNUM İZOLASYON ODALARI

Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Önlem Olarak Solunum İzolasyon Odaları Kurulur. 3 Mikrometre den Küçük Partiküller Havada Dolaşımı İle Bulaşan Enfeksiyonlar İçin Özel Havalandırma Sistemi Ve İzolasyon Ünitelerine İhtiyaç Vardır.
Kontrol Altında Tutulması Gereken Bir Negatif Basınç Oluşturulur ve Kontrol Edilir Ortamı Devamlı Olarak Negatif Basınç Altında Tutulur. Bu Sistemi İzolasyon Ünitesi Sağlar. Hepa filtrelerden Geçebilecek Boyuttaki Virüsler İçin Artı Önlemler Alınmalıdır. İzolasyon Odası Ortam Basıncı Dijital Olarak Kontrol Edilmelidir. Negatif (-) Basınç Devamlı Görülmelidir. Bu Hastalıklardan Herhangi Biri Tespit Edildiğinde Hasta Derhal Solunum İzolasyon Ünitesine Alınır. Ve İzolasyon Ünitesi Çalıştırılarak Negatif Basınç Sağlanır. Hava Değişim 6-12 Arasında Ayarlanır. Negatif Basıncın Oluştuğu Gözlemlenir Ve Dijital Olarak Takip Edilmelidir. Hasta Odada İken Kapılar Devamlı Kapalı Olmalı Aksi Takdirde Negatif Basınç Değişebilir.

Solunumu İzolasyon Gerektiren Enfeksiyonlar;

✓ Kızamık

✓ Varisella

✓ Sars

✓ Tüberküloz

✓ Viral Hemorajik Ateş

✓ Ebola

✓ Kırım Kongo

✓ Marburg Hastalıkları

DAMLACIK İZOLASYON ODALARI

5 Micrometre den Büyük Partiküller Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar İçin Damlacık İzolasyon Odaları Planlanmalıdır. Bulaşmaya Neden Olan Partiküllerin Yayılma Mesafesi Maksimum 2 mt dir. Çünkü Partiküller Ağır Olduklarından Havada Asılı Duramazlar. Bulaşma Konuşma, Hapşırma, Öksürme, Aksırma ve Aspirasyon Gibi Olaylarda Oluşur. Enfekte Kişiden Yukarıdaki Şekillerde Duyarlı Kişiye Geçer. Oral Konjonktiva Veya Nazar Mukozaya Yerleşir Ve Hastalık Yapar.

Hastalıkları; İnvazin Haemophilus İnfluenza Tip B İnfeksiyonları (Menenjit, Pnömani, Epiglottit Sepsis ) İnvazin Neisseria Menengitis İnfeksiyonları ( Menenjit, Pnömani, Sepsis) Difteri ( Faringeal) Boğmaca Mycoplasma Pneumonia, Pnömonik Veba Viral Solunum Yolu Enfeksiyonları Adenovirus, Parvovirus 19 Kızamıkçık (Rubella) Kabakulak Bu Enfeksiyonların Bulaştığı Bir Has ta Tespit Edildiğinde Derhal İzolasyon Odasına Yerleştirilmelidir.

TEMAS İZOLASYON ODALARI

Direkt Veya indirekt Temas Yoluyla Bulaşan infeksiyonların Oluşturduğu Hastalar İçin Planlanan İzolasyon Odalarıdır. Hastalıkları Çoklu Antibiyotik Direnci Taşıyan Bakteriler İle Enfeksiyon Veya Kolonizasyon; Vre, Esbl, Mrsa, Psuedomanas, Aeroginosa, Acinetobacter Enterik İnfeksiyonlar; Escherichia Coli, Shigella Hepatit A, Clastridium, Diffcilemage Rotavirüs İnfeksiyonları Bulaşıcı Cilt İnfeksiyonları; Cilt Difterisi, Herpes, Simplex Enfeksiyonu, İmpetigo, Pedikülosiz Scabies, Açık Abset, Stafiokok Fronkülozo Olan Çocuklar, Zoster Enfeksiyonu, Viral Hemorajik, Konjenktivit Viral, Hemorajik Ateş, Ebola, Lavsa, Marburg, Kırım Kongo. Yukarıdaki Enfeksiyonlardan Herhangi Birine Bulaşan Hasta Derhal İzolasyon Odasına Alınır. Standart Önlemler Alınarak Tedavi Çalışması Yapılır. İzolasyon Olarak Kullanılan Cihazlar Başka Hastalarda Kullanılmamalıdır. Enfeksiyon Komitesi Kararları Doğrultusunda Oda Belli Aralıklarla Dezenfeksiyona Tabi Tutulmalı Hasta Taburcu Olduktan Sonra İyi Bir Dezenfeksiyon Yapılmalıdır.

1. Standart Korunma Önlemleri
a) Hastaya temas edenlerin akabinde derhal ellerini hijyen olacak şekilde yıkamaları
b) Hastaya hiçbir şekilde eldivensiz dokunulmamalıdır. Eldiven kullanılması şarttır.
c) Hastaya tedavi ve muayene aşamasında herhangi bir sıçrama ihtimaline karşı maske ve koruyucu gözlük kullanılmalıdır.
d) Biyolojik saldırıya uğramış hastada kullanılan malzemeler diğer hastalarda kullanılmamalıdır. Kullanılmak zorunda olanlar var ise iyice sterilize edilmelidir. Bu koruma tedbirleri saldırıya uğramış tüm hastalarda aynen uygulanmalıdır.

2. Damlacık Korunma Önlemleri
Standart korunma önlemlerine ek olarak;
a) Mikroorganizmalar damlacıklar olarak yayıldığı için (öksürük, hapşırık vb.) hasta mümkün olduğunca özel bir odada yalnız olmalıdır. Bu mümkün değilse yataklar arasında 1,5 metre mesafe mutlaka olmalıdır.
b) Odada çalışan görevliler maske kullanmalıdır.
c) Hasta mümkün olduğunca odadan çıkmamalı, mutlaka çıkmak gerekiyorsa maske takmalıdır.
d) Genellikle, Difteri, Boğmaca, Mikoplazma, İnfluenza, Kabakulak, Kızamıkcık, İlaç dirençli Pnömokok, İnvazif, Haemophilus İnfluenzae ve Meningokok, BSA da akciğer ve başında uygulanır.

3. Solunum Korunma Önlemleri Burada da Öncelikle Standart Koruma Önlemleri Aynen Uygulanacak ek olarak;

e) Solunum izolasyon odası girişinde minimum 6 m2 ön hazırlık odası olmalıdır.
f) Ön hazırlık odasında el yıkama, lavabo, fotoselli musluk ve hijyen sabunluk olmalıdır.
g) Ön hazırlık odasında koruyucu giysi, maske, gözlük, bone vb. için çok gözlü ve kapaklı dolap sistemi ile kirlilerin atıldığı kapaklı bir atık kutusu (sepeti) olmalıdır.
h) Hasta mümkün olduğunca dışarı çıkmamalıdır, mutlaka çıkacak ise koruyucu giysiler ve maske kullanmalıdır.
i) Genelde Tüberküloz, Su Çiçeği, Kızamık vb. için kullanılsa da Biyolojik Saldırı zamanlarında Çiçek hastaları Viral hemorajik ateşler için uygulanır.

a) Hasta hijyen besleme sistemine sahip ve saatte 6-12 defa devir daim (hava sirkülasyonu) sağlayan negatif basıncın oluşturulduğu ve kontrol edilebilindiği bir odaya yatırılmalıdır.
d) Dış kapıda negatif basıncın net olarak izlenebildiği bir gösterge sistemi olmalıdır.

c) Oda içindeki negatif basınç direkt müdahale edilebilecek mesafede olmalıdır.
d) Hastanın yanına girilirken koruyucu elbise, eldiven, maske ve koruyucu gözlük olmalıdır.

4. Temas Korunma Önlemleri
Standart Korunma Önlemleri Mutlaka Uygulanacaktır ve ayrıca;
a) Hastalar özel odalara yatırılacaktır. Oda sayısı sınırlı ise 1 – 1,5 metre aralıklarla yataklar ayarlanmalıdır.
b) Odaya girerken eldiven mutlaka takılmalıdır.
c) Hastaya müdahale edilecek ise koruyucu elbise giyilmelidir.
d) Hasta mümkün olduğunca odadan çıkmamalıdır.
e) Hastanın kullandığı tüm malzemeler, yatak çarşafları ve yastık dahil her gün değiştirilmelidir.
f)Hastaya kullanılan tıbbı araçlar her kullanımdan sonra sterilize edilmelidir.