Warning: Creating default object from empty value in /home/u8324656/public_html/wp-content/plugins/construction_theme_functionality/redux/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Yeni Nesil Hijyen Dedektörü – Cengiz Taşdemir Kişisel Web Sitesi

Yeni Nesil Hijyen Dedektörü

Close

YENİ NESİL HİJYEN KONTROL SİSTEMLERİ( YENİ NESİL HİJYEN DEDEKTÖRÜ)

Biyolüminesans Sisteminde canlı her mikroorganizma moleküllerinin kimyasal reaksiyonla ışık üretmesi ve bu ışıkların ölçülmesi ile kontaminasyon ve hijyen izleme yapılmaktadır. Bu sistem yeni nesil hijyen izleme yöntemi olup, saniyeler içerisinde gerekli bileşenlere ulaşılabilmekte çok düşük maliyet ve kısa zaman diliminde sonuca ulaşılmaktadır. Bu hızlı yöntemler özellikle yoğun akışın bulunduğu gıda ve ilaç fabrikalarında kullanılmaktadır. Bu yöntemin güvenirliği ile ilgili yapılan doğrulama testleri olumlu sonuçlar vermiştir.

Bu sistemin kullanılması çok kolay olup, fazla bir eğitim gerektirmez. Güvenilir hızlı ve uygun fiyatlı olur.  İleri zaman etkilerinde bu hızlı yöntem özellikle HACCP uygulamalarında, kontaminasyon noktalarının değerlendirilmesinde çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem ayrıca hastanelerde (ameliyathane ve yoğun bakımlarda)  tatil köyleri ve otellerde SPA, yüzme havuzu ve saunalarda, restoran ve kafelerin mutfaklarında, müzelerde (sanat eserlerinin kontrolü)  tıp ve ilaç şirketlerinde, uçaklarda   (mutfak ve tuvaletlerde hijyen denetimi) kısacası hijyen olması gereken alanların denetlenmesi için kullanılabilir.

YENİ NESİL HİJYEN KONTROL SİSTEMLERİ

Sistem nasıl çalışır?

Bütün mikroorganizmalar ATP ( Adenozin Tri Fosfat ) içermektedir. İşte organizmalarda bulunan ATP nin lüsifer enzimi ile reaksiyona girmesi sonucunda biyolüminesanans ışık verir.  Açığa çıkan bu ışık bir lüminometre  (fotometre) ile ölçülerek patojen sayıları saptanır. Ölçülen değer relactive light units ( RLU ) olarak miktarı belirlenir. Ne kadar çok ışık ölçülürse kirlenme o kadar yüksek demektir.

Bu sistemde ısıtma ve kuluçka dönemi inkübatörde bekleme zamanı gibi kaybı yoktur. Sistem katı ve sıvı gıdalarda ölçüm yapılmasına olanak verir.  HACCP hagard Analiysis and Critic Control Points komseptlerinin uygulanması gereken her yerde rahatlıkla uygulanabilir. En fazla 1 dakika içinde denetim sonuçlanır. Biyolüminesans Sisteminde canlı her mikroorganizma moleküllerinin kimyasal reaksiyonla ışık üretmesi ve bu ışıkların ölçülmesi ile kontaminasyon ve hijyen izleme yapılmaktadır.

YENİ NESİL HİJYEN KONTROL SİSTEMLERİ

Biyolüm Yeni Nesil Taşınabilir ATP Hijyen İzleme Dedektörü

Kullanım Alanları:

Gıda sektörü: Gıda üretim tesisleri, Gıda Marketleri, Beyaz Odalar (Paketleme vb.)

Sağlık Hizmetleri: Hastaneler, Temiz Odalar ( Yoğun Bakım Üniteleri, Ameliyathaneler, Acil Servis vb.)

Yemek Endüstrisi: Restoranlar, Kafeler, Yemek Üretim Tesisleri.

Tıbbi arıtma, Çevre koruma,  Su arıtma tesisleri, Su yönetimi gibi çeşitli endüstrilerdeki yerinde hızlı temizlik (mikrobiyal içerik) testi için tasarlanmıştır. Her türlü ürün giriş-çıkış muayene ve karantina ve diğer Sağlık Bakanlığı Uygulama hijyen izleme birimi departmanları kullanımına uygundur. Bu sistem yeni nesil hijyen izleme yöntemi olup, saniyeler içerisinde gerekli bileşenlere ulaşılabilmekte çok düşük maliyet ve kısa zaman diliminde sonuca ulaşılmaktadır. Bu hızlı yöntemler özellikle yoğun akışın bulunduğu gıda ve ilaç fabrikalarında kullanılmaktadır. Bu yöntemin güvenirliği ile ilgili yapılan doğrulama testleri olumlu sonuçlar vermiştir. Bu sistemin kullanılması çok kolay olup, fazla bir eğitim gerektirmez. Güvenilir hızlı ve uygun fiyatlı olur.  İleri zaman etkilerinde bu hızlı yöntem özellikle HACCP uygulamalarında, kontaminasyon noktalarının değerlendirilmesinde çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem ayrıca hastanelerde  (ameliyathane ve yoğun bakımlarda)  tatil köyleri ve otellerde SPA, yüzme havuzu ve saunalarda, restoran ve kafelerin mutfaklarında, müzelerde (sanat eserlerinin kontrolü)  tıp ve ilaç şirketlerinde, uçaklarda    (mutfak ve tuvaletlerde hijyen denetimi) kısacası hijyen olması gereken alanların denetlenmesi için kullanılabilir.

ATP NEDİR;

ATP (Adenozin Tri Fosfat) Tüm organik materyallerde bulunan (Mikroorganizmalar, Gıda sonucu kalan kalıntılar, Hayvan, bitki ve insan hücreleri vb.) evrensel enerji molekülüdür. ATP hijyen testleri, yüzeylerde bulunan ATP miktarını ölçme yolu ile ortamdaki temizlik seviyeleri hakkında net bilgi sağlar. Üretilen ışık miktarı, numunede bulunan canlı organizmaların miktarı ile doğru orantılıdır. Yapılan her dezenfekte işlemini sonrasında ortamda ATP miktarı tespit edilmesi durumunda; temizlik işleminin doğru yapılmadığını ve ortamda mikroorganizmaların üreme riskini gösterir. Bu test ile gıda artıkları kolayca tespit edilerek mikroorganizmaların üremesi engellenmiş olacağı gibi kirlilik için hızlı ve doğru önlem alınması sağlanmış olur. Işığı emen Lusiferaz ve Lusiferin enzimlerinin ATP ile biyokimyasal reaksiyonu.Açığa çıkan ışık bir lüminometre ( fotometre ) ile ölçülerek patojen sayıları 1 femtomol ATP dedekte edebilir ((10-16 mol/gram) Dedekte edilen ışık cihaz tarafından dijital bir birim olan RLU ya dönüştürülür. Ne kadar çok ışık ölçülürse kirlenme o kadar yüksek demektir.

ATP, bir Luminometre kullanılarak doğal olarak oluşan ateşböceği Luciferaz ile reaksiyonu yoluyla üretilen ışığın ölçülmesiyle nicelendirilir. ATP, (Adenozin tri Fosfat)  tüm organik materyallerde bulunan evrensel enerji molekülüdür, yüksek enerjili fosfat bağlarına sahip olan bir moleküldür.

Biolum III Taşınabilir ATP Hijyen İzleme Sistemi, hijyen izleme programınızı uygulamak ve yönetmek için güçlü bir araçtır. Aşamalı QuickSwarb yüzey testinin avantajı, test edilen yüzeyin hijyen seviyesi saniye cinsinden değerlendirilecek ve sonuçlar ekranda gösterilebilecektir.

BioLüm III, en gelişmiş teknolojiye sahip olup kullanıcı dostu, esnek ve doğru bir kalite izleme sistemidir. Sunduğu değer ile ortamdaki dezenfektan kalitenizi en üst düzeye çıkarabilecek tüm özelliklere sahiptir.

ATP HİJYEN İZLEME SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

HerBiolüm III sistemi ile birlikte sunulan, ücretsiz kolay bir veri analiz yazılım sistemi mevcut olup, ATP hijyen izleme sistemi, yüzeylerin hijyen düzeylerini ölçmek amaçlı üretilmiş, aynı zamanda taşınabilir, güvenilir bir şekilde tasarlanmıştır. Üretilen ışık miktarı, numunede bulunan canlı organizmaların miktarı ile doğru orantılıdır.

Biyolüm taşınabilir ATP hijyen izleme sistemi, görünmez ATP konsantrasyonunu görünür ışık çıkışına dönüştürmek için Biyolüminesans tekniğini benimser. Biyolüm taşınabilir ATP hijyen izleme sistemi ışık değerini test değerinin çıktısına referans olarak alır ve test sonucunu nicel ve nitel olarak görüntüler.

ATP YENİ NESİL  HİJYEN İZLEME DEDEKTÖRÜ UYGULAMA ALANLARI

GIDA SEKTÖRÜ

Tüm personelin el hijyen kontrolü

Temizleme, üretim ve işleme sürecini kontrol eder

Ambalaj dezenfeksiyonunun değerlendirilmesi

Bitmiş ürünlerin ve malzemelerin mikroplarını test etme

Çalışma (fabrika, paketleme, üretim tesisleri, taşıma konveyörleri) hijyeninin izlenmesi     

 

SAĞLIK SEKTÖRÜ

Nesneler hastane büyük bölümünün yüzeysel denetimi, reanimasyon

Nano teknoloji laboratuvarları ve ilaç üretim tesisleri

Tıbbi personelin el hijyen kontrolü

Tıbbi cihaz temizliği ve dezenfeksiyonlar sonucunda hijyen testi

Hastane ortamının temizlik testi, koridorlar, poliklinikler, hasta odaları

Hijyen alanları (Ameliyathane, yoğun bakım vb. tüm zemin duvar ve cihazların) yüzey hijyen kontrolü

YEMEK SERVİSİ ( CATERING)

Mutfakta temizlik kontrolü, bulaşıklar, servis kartonu ve aletleri

Yemeklerin dezenfeksiyonunu değerlendirmek

Havayolu yemeklerinin yemek dezenfeksiyon kontrolü

Kalite kontrol departmanı için hijyen denetimi

Catering firmaları mutfak hijyen denetimi

ÇEVRE KORUMA

Su ve atık su numunesinin biyolojik kirliliğinin değerlendirilmesi

Toprak, aktif çamur numuneleri vb. kirleten mikroorganizmaların tespiti

 

 

 

 

BANKACILIK SEKTÖRÜ

ATM cihazları hijyen kontrolü

Dış ve iç camların hijyen kontrolü

Şubedeki her türlü cihaz ve bilgisayarların hijyen kontrolü

Şubedeki ortak alanların, İç bankolar, masa ve sandalyeleri ile tüm dolaplar hijyen kontrolü

Personel masa, iç mekan, ortak kullanım alanlarının hijyen kontrolü

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ

IETT Otobüslerinin, Deniz otobüslerinin sefer öncesi otobüslerin tüm iç mekanları, tutacakları, duvar, tavan, camları, zemin, kapı kolları vb. hijyen kontrolü

Uçaklarda catering servis ve personelin el hijyen kontrolü, sefer öncesi iç alanlarının, cam koltuk vb. hijyen kontrolü

Gemilerin sefer öncesi otobüslerin tüm iç mekanları, tutacakları, duvar, tavan, camları, zemin, kapı kolları hijyen kontrolü

Şehirlerarası Otobüslerin sefer öncesi iç alanlarının, cam koltuk vb. hijyen kontrolü

EĞİTİM SEKTÖRÜ

Sınıflardaki iç masa ve sandalyeleri ile tüm dolapların hijyen kontrolü

Birçok okulumuzda, faaliyet gösteren yemekhane ve kantinlerin hem

duvar, hem tavan yüzeylerinde hijyen kontrolü

Eğitim kurumlarındaki, duvar, tavan, zemin, kapı, kapı kolları, camlar, mobilya, restoran, mutfak, wc, spor salonlarında hijyen kontrolü

TURİZM VE DİĞER SEKTÖRLER

Günlük sağlık ürünleri üretimi hijyenliği kontrolü

Kalite gözetim bölümü

Turizm endüstrisinde hijyen yönetimi

Otel odaları, restoran ve otel mutfak bölümleri.

Otel mutfak ve servis personeli el hijyen kontrolü

Liman denetimi vb.

YENİ NESİL  HİJYEN İZLEME DEDEKTÖRÜ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

AÇIKLAMA PARAMETRE AÇIKLAMA PARAMETRE
Boyutlar 189 * 70 * 36 mm Korelasyon Katsayısı R2 ≥0.99
Ağırlık ≤300g Güç Kaynağı Şarj edilebilir pil
Tespit Limiti 10-16 Mol ATP Çalışma Süresi 8 saat boyunca sürekli
Algılama Sapması % 5 veya ± 5 Standby 600 saat
Kendini Kalibre Etme 30sn Operasyon durumunda sıcaklık 5-40 ℃
Gerçek zamanlı algılama süresi test başına 10 sn/test Çalışma sırasında göreceli nem oranı % 20-80
Programlanabilir Test Konumları Test planına göre 255 programlanabilir test noktası Depolama Kapasitesi 10000 sonuç
Tekrarlanabilirlik CV% 8 -% 20 İletişim Arabirimi USB, Bluetooth
HIZLI SWAP
Swab stroku 2 – 8℃, 12 monthes Swap uyumları Tianlong Biolum-II, Biolum-III
Swab ambalaj özellikleri 5 parça / paket, 20 parça / paket 100 parça / kutu