Warning: Creating default object from empty value in /home/u8324656/public_html/wp-content/plugins/construction_theme_functionality/redux/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Yeni Nesil Hijyen Teknolojileri – Cengiz Taşdemir Kişisel Web Sitesi

Yeni Nesil Hijyen Teknolojileri

Close

Yaşam için gerekli olan ve vazgeçilmeyen 3 madde vardır. Bunlar hava, su ve gıdalardır. Pekâlâ, vazgeçilmeyen 3 madde için çok önemli bir etken var mıdır? Elbette vardır ve bu hijyendir. Yüzyıllar boyu mükemmel bir yaşam için Hijyen çok önemli olmuştur. Yaşam kalitesi ve mükemmelliği için inanılmaz bir önem taşıdığı zaman içinde anlaşılmış ve geliştirilmesi için çalışmalar devam etmiştir. Çalışmaların gelmiş olduğu son nokta ise Yeni Nesil Hijyen Teknolojisidir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için, vazgeçilmez olan hava, su ve gıdaların mutlaka Hijyen olması gereklidir. Aksi takdirde tüm canlıların Mikroorganizmalar ile başı dertte demektir. Sağlığı ve dolaylı olarak mutluluğu tehlikede demektir.

  • Hijyenik öncelikle soluduğumuz havada başlamaktadır. Düşünebiliyor musunuz kirli ve mikroplu havayı soluyan biri sağlıklı olabilir mi? Demek ki öncelikle soluduğumuz havayı mutlaka sağlığa uygun hale getirmeliyiz.
  • İkincil olarak içtiğimiz su; yaşam için olmazsa olmazımız olan su, mikroplu ve kirli suları kullanan bir toplum sağlıklı ve mutlu olabilir mi? Asla! Gün geçmiyor ki Hastanelerde mikrop kapmış yüzlerce insan haberini okumayalım. Kirli sular yüzünden yaşamlar kaybedilirken acılar ve hüzünler yaşanmaktadır. En son Maraş da binlerce kişi kirli su ve bakteri etkisi ile Hastaneye kaldırıldı.
  • Üçüncül olarak gıdalar hem katkı maddeleri hem de mikroorganizmaları taşıması ile ikiz tehlike oluşturmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz 3 Ana Madde de görüldüğü gibi Hijyen ciddi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. ‘Hava su ve gıda’ maddelerinin Hijyeni ile ilgili açık söylemek gerekir ise bu konuda ciddi çalışmalar yıllarca yapılmamıştır. Fakat aşırı nüfus artışları sonucunda insanoğlunun ihtiyaçları da aşırı derecede artmıştır.

İlaç sanayi ve sağlık sektörü buna cevap verebilmek için trilyonlarca yatırım yapmak zorunda kalmışlardır. Hala da yatırımlara devam etmektedirler. Kurulan devasa alışveriş merkezleri, devasa marketler, sinemalar, tiyatrolar, toplu taşıma araçları, büyük iş merkezleri ve çalışma alanları, fabrikalar ve okullar gibi toplu yaşamın meydana geldiği alanlarda hava yolu ile taşınan Mikroorganizmalar büyük bir tehlike arz etmektedir. Havadaki Partiküller hastalık yapıcı Patojen organizmaların adeta ulaşım araçlarıdır. Her tarafa kolaylıkla taşınırlar.

Bir noktadaki bir hastalık bir taşınma ile toplu yaşamın sürdüğü her yere kısa zamanda ulaşmakta ve salgın hastalıklar, kitlesel ölümler oluşabilmektedir. ( Kuş gribi- Domuz gribi vb.)

Hijyen ile ilgili önlemler alınmaz ise 3 alanda da ( hava, su, gıda) kitlesel ölümler meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Tüm mikropların toplanıp buluştuğu yerler neresidir diye hiç düşündük mü acaba? İnsanlar AVM’lerde sinemalarda, hipermarketlerde, iş merkezlerinde ve fabrikalarda vb. toplanmaktadır. Her çeşit mikroorganizmalar nerede toplanmaktadır? Cevap Hastaneler ve Sağlık kuruluşlarıdır.

Çünkü her hasta olan farklı farklı mikroplardan hastalık kapan bütün hastalar hastanelere koşmaktadır. Beraberlerinde her türlü mikropla varılan hastaneler, Mikroorganizmaların buluşma noktalardır. Bu buluşma sonucunda hastane mikropları dediğimiz melez mikroplar oluşmakta ve Antibiyotikler bile etkili olamamaktadır.

Her yıl binlerce insan Hastane mikropları yüzünden yaşamlarını kaybetmektedirler. Dolayısı ile Hastanelerde de Hijyen sektörü çok önemlidir.

Mikroorganizmalar insan vücuduna girdikten sonra doktorların, girmeden önce ise Mühendislerin ilgi alanındadır. Mühendisler olarak tüm Mikroorganizmaları canlıların ( insan – hayvan ve bitki) içine ulaşmadan hava, su gıda maddeleri ve hastanelerde bir şekilde imha etmeliyiz. Aksi olursa Mikroorganizmalar bizi imha edecek.

Biz mühendisler olarak hedefimiz mikroorganizmaları canlılara ulaşmadan inaktive ederek, antibiyotik kullanımını mümkün olduğunca minimize etmek ve bunu sağlamak için hijyen olması gereken tesislerde (hastaneler, gıda ve ilaç fabrikaları, temiz su tesisleri, hayvancılık tesisleri vs.) ve çoklu yaşama alanlarında ( hipermarketler, marketler, shop Centerlar, AVM’ ler, okullar, sinemalar, tiyatrolar, toplu ulaşım araçları, otobüs, tren, metro, iş merkezleri, bankalar, banka şubeleri, ATM’ler, poliklinikler, sağlık merkezler, hayvan üretim çiftlikleri, turizm tesisleri, oteller, moteller, saunalar, hamamlar, SPA’lar, fitness Centerlar, gazinolar ve oyun alanları, kapalı ve açık yüzme havuzları) mükemmel tasarım ve çözümler oluşturarak mikroorganizmaların bulaşmasını engellemek için sistemler ve tasarımlar geliştirmeliyiz. Örneğin; Sağlık tesislerinde TEMİZ ODALAR, gıda et ve süt üretim tesislerinde BEYAZ ODALAR gibi.

Tabii ki bu konularda akıllı, ufku geniş, sezgisi yüksek, günü kurtarmakla uğraşmayan basiretli iş adamları ve yöneticilere ihtiyaç vardır. İlaç, antibiyotik, katkı maddelerinin minimize etmek için hijyen savaşını başlatmak şarttır. Yeni Nesil Hijyen Teknolojileri hakkında ayrıca hazırlamış olduğum kitap; hijyen hastaneler tasarımı, kurulumu işletim ve performans sistemleri, mikrobiyoloji bilimi tarihi ve mikroorganizmalarla mücadelede Yeni Nesil Hijyen teknolojisi uygulamaları, Eski Nesil Hijyen teknolojisi ile yapılan inaktivasyon çabaları, gıda hijyeni ve gıda mikrobiyolojisi ve mikroorganizmaların tespiti aşamasında gelinen son noktaları ve bu Yeni Nesil Hijyen Teknolojilerinin ülkemizde yayılmasının sağlanmasında yardımcı olmak üzere tarafımca hazırlanmıştır.

 “ Enfeksiyonsuz bir yaşam dileği ile ”           

 Cengiz TAŞDEMİR                                                                                         Makine Mühendis (İTÜ), Hijyen Bilimci

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir